ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΙΣ ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚ. ΕΤΟΣ 2021-2022

Υπενθυμίζεται ότι οι εξετάσεις αξιολόγησης και οι συνεντεύξεις των υποψηφίων μεταπτυχιακών φοιτητών για το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022 θα πραγματοποιηθούν το Σάββατο 13/11/2021 και ώρα 11:00πμ. στην αίθουσα Ε203 (πρώην Δ3) στο συγκρότημα Ευρίπου του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Σύμφωνα με τις διατάξεις της Υ.Α. 119847/ΓΔ6/23-9-2021 (ΦΕΚ 4406, τ.Β’):

Α) Οι υποψήφιοι μεταπτυχιακοί φοιτητές  για το Ακαδημαϊκό Έτος 2021-2022 που προτίθενται να συμμετέχουν στην παραπάνω διαδικασία  υποχρεούται να φέρουν σε έντυπη μορφή το απαιτούμενο ανά περίπτωση πιστοποιητικό ή βεβαίωση που αποδεικνύει την πλήρωση στο πρόσωπό τους μιας εκ των ακόλουθων προϋποθέσεων, καθώς και σχετικό έγγραφο ταυτοπροσωπίας (αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο) :

• έχουν ολοκληρώσει προ τουλάχιστον δεκατεσσάρων (14) ημερών τον εμβολιασμό για κορωνοϊό COVID-19, ή
  • έχουν ολοκληρώσει προ τουλάχιστον δεκατεσσάρων (14) ημερών τον εμβολιασμό για κορωνοϊό COVID-19 με μία (1) δόση εμβολίου λόγω νόσησής τους από κορωνοϊό COVID-19, ή
  • έχουν νοσήσει από κορωνοϊό COVID-19 και έχει παρέλθει χρονικό διάστημα μεγαλύτερο των είκοσι (20) ημερών και μικρότερο των εκατόν ογδόντα (180) ημερών από την ημερομηνία διάγνωσής τους ως θετικού κρούσματος κατόπιν διεξαγωγή εργαστηριακού ελέγχου, ή
  • έχουν διαγνωσθεί αρνητικοί είτε σε εργαστηριακό έλεγχο για κορωνοϊό COVID-19 με τη μέθοδο PCR που έχει διενεργηθεί με τη λήψη στοματοφαρυγγικού ή ρινοφαρυγγικού επιχρίσματος, είτε σε εξέταση ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου κορωνοϊού COVID-19 (rapid test). Ο εργαστηριακός έλεγχος θα πρέπει να έχει πραγματοποιηθεί έως σαράντα οχτώ (48) ώρες πριν από το Σάββατο 13/11/2021 και ώρα 11:00πμ. Ο εργαστηριακός έλεγχος γίνεται με μέριμνα και δαπάνη του υποψηφίου.

Β) Η χρήση προστατευτικής μάσκας (απλής χειρουργικής ή υφασμάτινης με κατάλληλες προδιαγραφές) είναι υποχρεωτική, για όλα τα φυσικά πρόσωπα: α) καθ’ όλη τη διάρκεια της εξέτασης, β) σε όλους τους εσωτερικούς χώρους των Α.Ε.Ι. και γ) σε όλους τους εξωτερικούς χώρους των Α.Ε.Ι. που παρατηρείται συνωστισμός. Ως εκ τούτου οι υποψήφιοι καλούνται να προσέρχονται στην εξέταση έχοντας στη διάθεσή τους την απαραίτητη προστατευτική μάσκα.